Notariusz to osoba, która zajmuje się głównie sporządzaniem dokumentów notarialnych, takich jak akty prawne czy akty darowizny. Zawód ten należy do grupy profesji prawniczych, dlatego droga zawodowa każdego notariusza rozpoczyna się oczywiście od skończenia studiów na kierunku: prawo. Jak zostać notariuszem? Kiedy można otworzyć właśnie biuro notarialne? Katowice, Kraków czy Warszawa, czyli w którym mieście znajduje się najbardziej prestiżowy wydział prawa?
Cechy charakteru każdego kandydata na notariusza
Kancelaria notarialna to miejsce, które wymaga od notariusza szeregu predyspozycji zawodowych. Należy wymienić wśród nich przede wszystkim otwartość oraz komunikatywność w relacjach z innymi ludźmi. W tej pracy trzeba być opanowanym, pewnym siebie oraz posiadanej wiedzy i umiejętności. Notariusze jest pracowity, dokładny, punktualny oraz oporny na stres związany z wykonywaniem obowiązków pod presją czasu.
Studia prawnicze – najbardziej prestiżowe uczelnie
Pięcioletnie studia na wydziale prawa to zaledwie wstęp, ale jednak konieczny początek do rozpoczęcia drogi zawodowej przyszłego notariusza. Nie ukrywamy, że najkorzystniej studiować prawo na najbardziej renomowanych uczelniach z tradycją oraz możliwościami rozwoju. Należą do nich z pewnością publiczne i prywatne uniwersytety, w tym: Uniwersytet Jagielloński, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Warszawski czy Akademia Leona Koźmińskiego.
Aplikacja notarialna
Po zdaniu egzaminu na aplikację notarialną, kandydat musi przygotować się na 30 miesięcy zdobywania cennej wiedzy oraz doświadczeń zawodowych. Aplikacja kończy się kolejnym trudnym egzaminem, który sprawdza wiedzę teoretyczną i praktyczną. Potencjalny kandydat na notariusz staje przed zadaniem:
– rozwiązania testu, składającego się ze stu pytań jednokrotnego wyboru;
– napisania projektu aktu notarialnego i opinii prawnej w ciągu 360 minut;
– napisania projektu aktu notarialnego w ciągu 240 minut.
Taki egzamin trwa trzy dni.
Niezbędne doświadczenie – praktyka sądowa i asesura notarialna
Podczas każdej aplikacji notarialnej należy odbyć niezbędne praktyki, w tym sądową w wybranym zakresie – spraw księgowo wieczystych, rejestrowych lub cywilnych. Taka praktyka trwa przeważnie pół roku. Znacznie dłuższa jest oczywiście asesura notarialna, która odbywa się przez co najmniej dwa lata. To ostatnia prosta przed rozpoczęciem kariery zawodowej. Jej główny cel to pogłębienie wiedzy notariusza pod katem praktycznym.
Własna kancelaria notarialna
I po tych wszystkich egzaminach, długich latach zbierania doświadczeń zawodowych każdy notariusz może postarać się o otwarcie własnej kancelarii notarialnej. Będzie ona oczywiście regularnie kontrolowana przez Radę Izby Notarialnej. Na początku swojej samodzielnej drogi zawodowej notariusz musi zdobyć uznanie klientów oraz podchodzić obowiązków z podwójnym zaangażowaniem.

Notariusz to zawód zaufania prawniczego, który od zawsze cieszył się uznaniem wśród społeczeństwa. Żeby wykonywać tę profesję trzeba przejść jednak długą drogę. Ostatecznie kończy się ona jednak upragnionym celem – otworzeniem własnej kancelarii notarialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *